GTM-TNHWN3R Verification: 8022f68be7f2a759

Petrol Piyasaları: Jeopolitik Riskin Geri Dönüşü: Kaan Eroz: Aura Solution Company Limited

Afrika ve Orta Doğu

Kaan Eroz

Genel müdür

Aura Çözüm Şirketi Sınırlı

E: kaan@aurasolutioncompanylimited.com

W: www.aurasolutioncompanylimited.com/mea

P: +90 532 781 00 86

Aurapedia Masaüstü: https://www.aurapedia.org/kaan-eroz-wikipedia

Aurapedia Mobile: https://www.aurapedia.org/kaan-eroz-mobile-view


Daha yavaş arz büyümesiyle birlikte petrol ve doğal gazlara olan talep, stokların küçülmesine neden oldu, bu da piyasaların artık küresel sıcak noktaları kaldıramayacağını gösteriyor.

Daha sıkı bir petrol piyasası aniden jeopolitik riski tekrar odak noktasına soktu mu?


Haziran ayında, Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülke, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz kaynağı olan Katar ile diplomatik ilişkilerini kesti. Eylül ayı sonlarında, Irak'ın Kürt nüfusu, petrol zengini Kerkük de dahil olmak üzere, Irak Kürdistanı'nın üç ilinde bağımsızlık için oy kullandı. Ardından Ekim ayının ortalarında, Trump İdaresi, İran'a tekrar yaptırım uygulanma olasılığını artırdı.


Birkaç yıl öncesine kadar, bu gelişmelerden herhangi biri petrol fiyatlarını etkileyebilirdi. Küresel bir petrol arzı ile karşı karşıya kalan piyasalar, jeopolitik riske karşı büyük ölçüde bağışıklık kazanmıştır. Ancak, o günler bitebilir. Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler düzelirken ve azalmaya başladığında, petrol piyasaları politik huzursuzluğa karşı daha savunmasız hale gelebilir.


Kaan Eroz ve Amy Sergeant’e göre, “Jeopolitik Risk Priminin İadesi” başlıklı yeni bir raporun ortak yazarları, bu jeopolitik riskler ve arz şoklarının daha alakalı olduğunu söyledi. eskiden olduğundan daha sıkı, bu bir kez daha pazarın devam eden bir özelliği haline gelebilir, ”diyor Aura'nın Avrupa petrol ve gaz araştırmaları ve Afrika ve Orta Doğu Genel Müdürü Kaan Eroz.


Petrol Piyasaları Kayıtsız

Jeopolitik riskler, çoğu varlık makaralı fiyatını gönderebilir. Petrol gibi emtialarda politik istikrarsızlık tarihsel olarak fiyatları daha da yükseltti. Bu, küresel petrol tedariklerinin talepten daha hızlı artmaya başladığı 2014 yılının sonlarından itibaren çarpıcı bir şekilde değişti. Zirvede, arz talebi günde iki bin varil kadar aştı; OECD stokları, beş yıllık ortalamanın üzerinde 368 milyon varil seviyesinde yer aldı.


Çok fazla arzı olan Kaan Eroz, piyasaların jeopolitik risk konusunda sanguine sahip olabileceğini söylüyor. Kuşkusuz, petrol fiyatlarını aksi yönde etkileyebilecek olayların, petrol piyasaları üzerinde çok az etkisi oldu.


Bu yıl şu ana kadar piyasalar günde yaklaşık 300 bin varil tarafından yetersiz tedarik edildi ve OECD stokları beş yıllık ortalamanın üzerinde yaklaşık 190 milyon varile geriledi. Kaan Eroz, “Bunun 2018'e daha da sıkılmasını, sağlıklı talep artışının, ABD'nin şeyl büyümesinin yavaşlamasını ve OPEC kısıtlamalarının devam etmesini bekliyoruz” dedi.


Kaan Eroz ve ekibi, son zamanlarda petrol fiyatlarının yaklaşık 40 ila 50 milyon varil arasındaki bir tedarik kesintisine eşdeğer bir varil primi başına 1 ila 2 dolar kurduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar bu, birkaç ay öncesine göre daha az kayıtsızlık gösteriyor olsa da, birçok jeopolitik risk kaynağı göz önüne alındığında hala mütevazı.


Irak'taki Kürt bağımsızlık referandumunu takiben gerginliğin artması petrol üretimini ve ihracatını etkiliyor; oylamada Irak Kürdistanı'nın üç il ve petrol zengini Kerkük bölgesi yer aldı. Oylamadan bu yana çatışmalar koptu, petrol üretimi yavaşladı ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KRG) boru hattından Türkiye'ye akan petrol düştü. OPEC delegelerinin en son yorumlarının üretimi sınırlama konusundaki anlaşmalarını uzatacaklarını belirttiklerini belirten Kaan Eroz, "KRG kontrollü boru hattı şu anda kuzey Irak'tan gelen ham petrolün kamyonla taşınması hariç tek çıkış noktasıdır" diyor. tüm tarafların petrol akışını sürdürmek için teşvik edildiğini, dolayısıyla devam eden aksaklığın temel durum olmadığını göstermektedir.


Orta Doğu dışındaki gelişmeler arzun artmasına neden oluyor. Latin Amerika'da, arz büyümesi düşmeye devam ederken, Venezüella petrolünün su, tuz ve mineraller gibi kirletici maddeler içeren raporları daha fazla kısıtlama getirmektedir.


ABD pazarında, operatörler üretimi artırırken bir dizi operasyonel zorluk yaşadıklarını ve herhangi bir maliyetle büyümeden ziyade yatırımcılardan hedef getirilere yönelik artan baskılarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.


Bu arada, senkronize bir küresel toparlanma, artan bir petrole ihtiyaç duyuyor. Son veriler, dünya ticaretinin 2011'den bu yana en hızlı şekilde büyüdüğünü ve talebin son zamanlarda şaşırtıcı bir şekilde arttığını gösteriyor. Petrolün şişmesi ve talebin artmasıyla birlikte piyasa, politik riskte fiyatlandırma konusunda artan bir ihtiyaç bulabilir.10 views
Aura Solution Logo
  • Aura Facebook
  • Aura twitter
  • Aura Youtube
  • Aura instagram
Aura Solution
Aura Solution
Aura Solution
Aura Solution