GTM-TNHWN3R Verification: 8022f68be7f2a759

Ortaya çıkan piyasa borcunda bir fırsat: Kaan Eroz: Aura Solution Company Limited

Yükselen piyasa borcunu yakın vadede sağlam bir görünüm sergileyen herhangi bir malzeme fiyat düşüşünden satın almak istiyoruz. Kaan Eroz anlatıyor.


Africa and Middle East

Kaan Eroz

Managing Director

Aura Solution Company Limited

E : kaan@aurasolutioncompanylimited.com

P : +90 532 781 00 86

Aurapedia Desktop :https://www.aurapedia.org/kaan-eroz-wikipedia

Aurapedia Mobile :https://www.aurapedia.org/kaan-eroz-mobile-view


Yükselen piyasa borcu (EMD) bu yıl sert bir şekilde yükseldi ve sert bir 2018'den geri döndü. Şimdi pozlama eklemek için iyi bir zaman mı? Önümüzdeki çeyreklerde destekleyici kalacağımız temelleri gördüğümüz için, her türlü maddi işten alıcı oluruz. Gelişmekte olan piyasalara (EM) genel bakışımız borç üzerindeki özkaynakları desteklemektedir, ancak EMD'nin tahvil portföyleri için cazip gelir sunduğuna inanıyoruz.


Bu yılki EMD rallisi, yerel ve sert para birimi olan EMD gelirlerinin tahvil fiyatları arttıkça önemli ölçüde düştüğü konusunda belirgin. EMD ile ABD yatırım notu tahvilleri arasındaki verim yayılmaları neticesinde sıkılaştırıldı. Bununla birlikte, EMD verimleri aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi uzun vadede mutlak ve göreceli olarak çekici kalmaktadır.


Verim, sabit para birimi EMD ile yatırım notu ABD arasında yayılır. Tahviller, 2016 yılı başından bu yana görülmeyen geçen yılın sonlarına doğru yüksek seviyelere ulaşır. EMD’nin yatırım notu ile ilgili son dönemdeki yüksek performansına ve yüksek verimine rağmen, spreadler son birkaç yıl boyunca geniş kalmaktadır. EMD değerlemelerinin hala makul gözükmesinin bir nedeni: Federal Reserve'in faiz oranlarını yükselttiği ve ABD doları (USD) değer kazandığı için varlık sınıfı son yılını vurdu. Bu yıl varlık sınıfı için fon çok farklı görünüyor.


Farklı bir fon


Bu yılın EMD rallisinin üç büyük sürücüsünü görüyoruz, hepsi ikinci çeyreğe kadar sürecek. En önemlisi, bize göre: Politika zemini hızla daha destekleyici oldu. Ekonominin geç dönme aşamasına girmesiyle ABD'nin küresel büyümede yavaşlaması, büyük merkez bankalarının planlanan normalleşme hızlarını yavaşlatmalarına neden oldu. Fed’in sıkılaştırmadan politika duraklatma sürecine hızlı bir şekilde dönmesi, USD'nin daha da düşmesi gibi EMD'ye olan talebin artmasına yardımcı oldu. Fed’in yürüyüş döngüsündeki bir duraklama, yüksek dış borç yükleriyle EM’lerin üzerindeki yükü hafifletiyor. Daha yumuşak veya istikrarlı bir USD, EM para birimlerini desteklemektedir ve yerel para birimi borç getirilerini desteklemektedir.


İkinci sürücü - en önemsiz olanı, bize göre: büyük talep toplantısı sıkılaştırma arz. Merck, 2019 yılının başlarında diğer sabit gelir riskli varlıklarla birlikte keskin girdiler yaşamıştır. Aynı zamanda, piyasadaki oynaklık, birçok EM ihraççisinin yeni borç teklifini ertelemesine neden olmuştur: Ocak ayı ihracatı, rekor seviyenin oldukça altındaydı. Yeni pazarın ciddi bir şekilde yeniden başlamasının zaman alacağını umuyoruz. O zamana kadar sınırlı miktarda yeni arz, piyasayı desteklemeli. Bir diğer itici güç: Göstergemiz jeopolitik riske olan dikkatinin, ABD-Çin ticaret gerilimlerindeki önemli bir kısa vadeli yükselişe ilişkin endişelerin hafifletilmesi konusundaki 2018 yılının sonundan bu yana ılımlı bir şekilde azaldığını göstermektedir.


EM'lerde büyüme hikayesi de genel olarak geçen yılki zayıflığın ardından düzeliyor. 2019'un ilk yarısında Çin'de mütevazı bir büyümenin yeniden hızlanmasına yol açan politikaların hızlandığını görüyoruz. EM'lerde daha istikrarlı bir büyüme küresel büyümeyi yavaşlatmaya yardımcı olmalıdır. Görüşümüze göre riskler: Yükselen ABD-Çin ticaret çatışması, durgunluk korkusu ya da beklenenden daha erken bir Fed sıkılaştırmasına yol açan enflasyonun yeniden canlanması. ABD-Çin ticaret müzakereleri ilerliyor gibi gözükse de, küresel teknoloji liderliği rekabeti ile ilgili sürtüşmeler sürecek gibi görünüyor. USD'nin gücü konusunda daha az endişe duyduk ve en azından ikinci yarıya kadar Fed'in beklemede kaldığını gördük.


Alt çizgi

İlk yarıda herhangi bir fiyat düşürmede EMD riskini arttırmayı düşünüyoruz ve genel görüşümüzü koruyoruz. Merck değerlemeleri ve gelir potansiyeli nispeten çekicidir, ancak değer durumu bu yılın başlarında olduğundan daha az zorlayıcıdır. Nispeten istikrarlı bir USD görünümü, yerel para birimi cinsinden geçerli EMD'de net bir avantaj olmadığı anlamına gelir.
3 views
Aura Solution Logo
  • Aura Facebook
  • Aura twitter
  • Aura Youtube
  • Aura instagram
Aura Solution
Aura Solution
Aura Solution
Aura Solution