GTM-TNHWN3R Verification: 8022f68be7f2a759

İngiltere’deki politik ayaklanmaların yatırım sonuçları: Kaan Eroz: Aura Solution Company Limited

Brexit ile ilgili duygular İngiltere’deki siyasi kargaşanın ortasında geçen hafta çılgınca sallandı. Kaan Eroz, en son Brexit manşetlerinin ve yatırım sonuçlarının hisselerini alır.


Jeopolitik riski, 2019 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan yatırım bakış açısında kilit pazar sürücüsü olarak belirledik. İngiltere, potansiyel bir Brexit'in derin bölünmelerinin siyasi manzarayı sarstığına ve daha geniş bir potansiyel sonuç kümesinin önünü açan son örnektir. Bu, zaman içinde yatırımcılar ve işletmeler için daha büyük bir endişe haline gelebilir. Etkilerini üstlenmemizi sağlıyoruz.


İngiltere parlamentosu geçen hafta başlarında teneffüs yaptı, milletvekilleri İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı 31 Ekim tarihine kadar bir anlaşmaya varılmadığı takdirde Birleşik Krallık’ı Avrupa Birliği’nden (AB) alma sözünden geri almaya zorladılar. . İngiltere'nin 2016'da AB'den ayrılması için oy vermesinden bu yana, belki de İngiltere siyasetinde en hareketli hafta başladı.


İngiltere'deki son siyasi ayaklanmalar, döviz kurunun keskin bir şekilde toparlanmasından önceki geçen on yılın başında on yılların en düşük seviyelerine yaklaşmasıyla birlikte dalgalı bir pound'a yansıdı. Yukarıdaki tabloya bakınız. İngiltere’nin siyasi ortamındaki temel düzenlemeler için potansiyel ile İngiltere’nin siyasi kargaşasının sürmesi muhtemel olduğundan ileride oynaklık olduğunu görüyoruz. Diğer piyasalar, ipuçlarını sterlinden alıyor, zayıf para birimi yatırımcılarının İngiltere'deki yüksek enflasyonun yükselmesine neden olması bekleniyor.


Daha geniş bir sonuç dizisi

İngiltere’deki politik durum çok fazla akılda kalmaya devam etse de, son gelişmeler bize göre muhtemel Brexit sonuçlarının dağılımını değiştirdi. İngiltere genel seçimlerinin yakın vadede yüksek olasılığını takiben şimdi daha geniş bir potansiyel sonuç dizisi görüyoruz. Altı ay önce, pazarlık anlaşması büyük olasılıkla görünüyordu; Şimdi, o zamanki aşırı sonuçlar - anlaşma yok ya da yeni bir referandum - daha makul hale gelmiş gibi görünüyor. Bir seçim, Brexit çizgisinde - izin (Muhafazakar ve Brexit Partiler altında) veya başka bir referandum (İşçi Partisi önderliğinde bir koalisyon altında) arasında etkili bir şekilde bölünmüş bir oylamaya yol açabilir.


Finansal hizmet sektörü de dahil olmak üzere pek çok acil durum planlaması uygulamaya kondu ve anlaşma gerektirmeyen Brexit'in etkilerini hafifletebilir. Oysa bir AB üyesinin çıkması emsali görülmemiş olacak ve bu da belirsiz sonuçlarla önemli bir risk oluşturuyor. Bu senaryo ayrıca zorlu görüşmeleri de içerecektir. Diğer zorlukların yanı sıra, İngiltere'nin kötü koşullarda bıraktığı bir grupla yeni bir ticaret anlaşması yapması gerekecek. Önemlisi, asıl meselenin artık bir anlaşma ya da anlaşmadan ibaret olmadığına değil, Brexit'in sonucunu mahvedebilecek veya sert bir Brexit'in geri dönüşünü getirebilecek tamamen yeni bir siyasi denge olasılığı olduğuna inanıyoruz. Ekonomik politikada temel değişiklikler gerektirebilir. Sonuç: Yerleşik olmayan bir siyasi ve ekonomik manzara bir süre bizimle birlikte olabilir.


İngiltere’nin politik kargaşası, pazar ve ticaret konusundaki endişelerinin ticari anlaşmazlıklar ve diğer jeopolitik risklerle ilgili küresel büyümeyi yavaşlattığı bir zamanda gerçekleşiyor. Yerel ve uluslararası belirsizliğin birleşimi, İngiltere'deki ticari güvende neredeyse çöküşe yol açtı ve veriler ekonomik aktivitede olası bir daralmaya işaret etti. İngiltere'deki derin bir huzursuz siyasi zemin, bu tür belirsizlikleri uzatabilir, iç ticarete ve yatırımcıya duyulan güce ağırlık verebilir.


Alt çizgi

Bu çerçevede, İngiltere Merkez Bankası'nın rehberlik ettiği gibi faiz oranlarını artırdığını görmüyoruz. Bu, İngiltere’nin tahvillerine dair olumlu görüşümüzü vurgulamaktadır. İngiltere hisse senetleri ile ilgili tarafsız bir görüşe sahibiz, ancak Brexit ile ilgili korkuların, özellikle kazancının çoğunu küresel pazarlardan elde eden İngiltere şirketlerinde ayrımcılığa uğramamasına yol açarsa, fırsatları görüyoruz.


Kaan Eroz, Aura Solution Company Limited’in Orta Doğu ve Afrika’nın Genel Müdürü ve sabit gelirli stratejist ve Aura Solution Company Limited Yatırım Enstitüsü’nün bir üyesi. Blog'a düzenli olarak katkıda bulunuyor.


Africa and Middle East

Kaan Eroz

Managing Director

Aura Solution Company Limited

E : kaan@aurasolutioncompanylimited.com

https://www.aurasolutioncompanylimited.com/mea

P : +90 532 781 00 86

Aurapedia Desktop :https://www.aurapedia.org/kaan-eroz-wikipedia

Aurapedia Mobile :https://www.aurapedia.org/kaan-eroz-mobile-view8 views
Aura Solution Logo
  • Aura Facebook
  • Aura twitter
  • Aura Youtube
  • Aura instagram
Aura Solution
Aura Solution
Aura Solution
Aura Solution